Być jak Ignacy
Kolejny etap naszych przygód z Ignacym Łukasiewiczem poświęcony był wodzie i jej wyporności.
Młodzi odkrywcy zapoznali się z postacią Stefana Drzewieckiego czyli polskigo WWW, Wielkigo Ważnego Wynalazcy! Dlaczego? Choćby, dlatego, że był pierwszym naukowcem, który stwierdził, że lot maszyny cięższej od powietrza, czyli samolotu jest możliwy. Badał dokładnie te sprawy. Wydał liczne prace naukowe na ten temat, a pisząc je, bacznie przyglądał się ptakom i zastanawiał, co sprawia, że mogą latać?
Stefan Drzewiecki urodził się latem, 26 lipca 1844 roku, czyli ponad 170 lat temu i żył aż 94 lata! Urodził się na Podolu w Kunce, małej wsi należącej obecnie do Ukrainy. Jego tata miał na imię Karol, a mama Hortensja. Tworzyli szlachecką rodzinę z patriotycznymi tradycjami. Tata był pisarzem i pisał głównie komedie o życiu szlachty. Był też właścicielem majątku ziemskiego i walczył w Powstaniu Listopadowym. O mamie niestety niewiele wiadomo. Ze źródeł historycznych wynika, że była drugą żoną Karola (pierwszą prawdopodobnie była jej siostra Konstancja) i że była mamą 6 dzieci. Stefan miał piątkę rodzeństwa – od najstarszego: Helenę, Felicjana, Józefa, Karola i Marię. Był jednym z najmłodszych w tym gronie.
Stefan wynalazł też pierwszy okręt podwodny o napędzie elektrycznym (czyli z akumulatorami)! Opracował kilometromierz dla pojazdów konnych pełniących rolę taksówek (obecnie w taksówkach montowane są taksometry), a później kilometromierz dla pociągów. To dzięki niemu istnieje dromograf, czyli urządzenie które samoczynnie rysuje kurs płynącego statku. Zawdzięczamy mu tunel aerodynamiczny. Drzewiecki jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej. Wynalazki te przez lata były udoskonalane, rozwijane, przekształcane. W nowoczesnych formach służą ludziom do dziś. Większość z nich powstała blisko 100 lat temu. 100 lat!
Podczas zajęć budowaliśmy modele statków z papieru, wykonywaliśmy węzły żeglarskie oraz eksperymentowaliśmy i konstruowaliśmy bawiąc się w młodych wynalazców.